Nie jesteś zalogowany na forum.
Protestantyzm porządek świecki i boski ...
Mt 22, 21: „Oddajcie tedy, co jest cesarskiego, cesarzowi, a co jest bożego Bogu.”
W XVI wieku jednym ze skutków Reformacji jest pojęcie państwa świeckiego przy zachowaniu prawa kościołów i wiernych do wyznawania wiary ale już bez pomocy państwa któremu należy się szacunek i posłuszeństwo o ile jego prawa i nakazy nie kolidują z naukami Biblii i zasadami wiary ... Ta idea nie była całkiem obca protestanckim teologom bo znana ona była u Anabaptystów czy Unitarian inaczej Arian np : Braci Polskich.... dyskusja dotyczyła stopnia zależności kościoła czy związku wyznaniowego od państwa lub odwrotnie oraz wolności religii.
Stosunek protestantyzmu do państwa świeckiego... na przestrzeni dziejów nie był ani spójny, ani niezmienny ... inaczej go widziały i rozumiały różne kościoły i państwa protestanckie co dobrze widać w historii choćby Anglii czy USA .
Pamiętajmy że protestantyzm od początku mocno akcentując indywidualizm jednostki przyczyniał się do rozwoju ochrony jej autonomii, a tym samym rozdzielenia państwa od wyznań. Współcześnie Kościoły protestanckie czasem same aktywnie zmierzają w kierunku zrzucenia ostatnich symboli państwa wyznaniowego, co ma miejsce w Królestwie Szwecji , Danii , Norwegii i Wielkiej Brytanii .... choć nadal w tych krajach monarcha jest teoretycznie głową państwa i kościoła protestanckiego .
Koncepcja państwa świeckiego, pozbawionego cech antyreligijnych i współpracującego ze związkami wyznaniowymi w sprawach dobra wspólnego (np. diakonia - kościelna pomoc bliźnim ), jest powszechnie akceptowana w protestantyzmie, także polskim .
Dawniej i dziś bardzo ważna dla protestantyzmu jest wolność gospodarcza lub edukacja czy kwestie zdrowia oraz wolność słowa i inne prawa człowieka w ramach demokracji jeśli to tylko możliwe tak w państwie jak i kościele a to wszystko bardzo pomagało i pomaga w rozwoju krajów protestanckich ...
Świat po protestancku J Weber Ewangelicy - Bielsko Biała -2015 r - com pl
ps :
"Kawa na Ławę" TVN24 o "lex TVN". Nietypowi goście programu
W piątek Sejm w błyskawicznym tempie przyjął ustawę "lex TVN". Teraz czeka ona na biurku prezydenta. W niedzielę w TVN24 zorganizowano specjalny odcinek programu "Kawa na Ławę", w którym polityków zastąpili dziennikarze stacji TVN.
Offline
[ Wygenerowano w 0.010 sekund, wykonano 9 zapytań - Pamięć użyta: 569.9 kB (Maksimum: 627.59 kB) ]