Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
KOŚCIÓŁ A PIĘNIĄĄDZE ....
O modelu niemieckim mówił ks. prof. Mirosław Kosek z UKSW. Jak podkreślił, model ten opiera się na trzech filarach. Pierwszy to dochody z własnych dóbr Kościołów i związków wyznaniowych. Drugi to świadczenia państwa na rzecz Kościołów. Trzeci – to podatek kościelny.
Prelegent skoncentrował się na drugim i trzecim spośród tych filarów.
Zaznaczył, że całość świadczeń państwa na rzecz Kościołów podzielić można zasadniczo na dwie grupy. Pierwsza grupa to świadczenia, które są forma rekompensaty za przejęcie dóbr kościelnych w okresie tzw. wielkiej sekularyzacji na przełomie XVIII i XIX w. Świadczenia te, zakorzenione historycznie, dotyczą tylko części związków wyznaniowych, przede wszystkim Kościołów ewangelickich, Kościoła katolickiego, gmin żydowskich oraz w pewnym wymiarze Kościoła prawosławnego. Świadczenia te stanowią ok. 2,2 proc. dochodów wspólnot wyznaniowych w Niemczech.
Druga grupa świadczeń państwa, stanowiąca już ok. 30 proc. budżetów kościelnych, to dotacje i subwencje, wynikające z faktu, że państwo wspiera działalność służącą szeroko rozumianemu dobru społecznemu. Jak podkreślił ks. prof. Kosek, nie jest to przywilej, ale forma uznania przez państwo znaczenia działalności Kościołów i wspólnot wyznaniowych w tym obszarze. Najwięcej środków przeznaczanych jest na szeroko rozumianą sferę charytatywną oraz edukacyjną.
Mówiąc o trzecim filarze dochodów Kościołów i związków wyznaniowych w Niemczech, czyli o tzw. podatku kościelnym prelegent podkreślił, że pobierać go mogą tylko te wspólnoty, które z uwagi na swój status są do tego uprawnione. Zaznaczył, że podstawą podatku kościelnego jest wybrany podatek państwowy, a w praktyce podatek dochodowy od osób fizycznych. Na rzecz wspólnot wyznaniowych przekazywanych jest 8 lub 9 proc. tego podatku.
Prof. Kosek mówił o obligatoryjnym charakterze podatku kościelnego – zwolnienie z niego możliwe jest tylko w przypadku wystąpienia z Kościoła. Poinformował, że spośród 521 tys. wystąpień z Kościoła w roku 2022 r. 18 proc. motywowana była kwestiami podatkowymi.
O modelach finansowania Kościołów w Czechach i na Słowacji mówił prof. ucz. dr hab. Konrad Walczuk z Wydziału Prawa i Administracji Akademii Sztuki Wojennej. Przypomniał, że źródłem obowiązujących regulacji przez wiele lat była ustawa z 1949 r. zakładająca finansowanie Kościołów i wspólnot wyznaniowych w zamian za ich kontrolowanie. Jak podkreślił, finanse przekazywane Kościołom przez państwo były na poziomie minimalnym a u podstaw tego modelu leżała chęć objęcia wspólnot nadzorem państwowym.
Prof. Walczuk poinformował, że obecne regulacje wywodzą się z 1990 r. Finansowanie Kościołów i związków wyznaniowych opiera się na: po pierwsze – środkach uzyskiwanych w ramach zwrotu majątków kościelnych oraz zadośćuczynienia, po drugie – finansowaniu ich działalności z budżetu państwa, po trzecie – tzw. tacy oraz dobrowolnych formach opodatkowania ze strony wiernych, po czwarte – na prowadzeniu działalności gospodarczej przez związki wyznaniowe i wspólnoty od nich zależne.
Prelegent zaakcentował też pewne różnice między Czechami a Słowacja, związane m.in. z tym że w Czechach zmiana prawa dokonała się wcześniej, na Słowacji dopiero w 2019 r.; być może jednak oparta jest na bardziej ugruntowanym konsensusie społecznym.
Konferencja pt. "Finansowanie Kościołów. Rozwiązania polskie na tle europejskim" organizowana jest przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Katedrą Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, we współpracy z Instytutem Nauk o Polityce i Administracji UKSW.
W spotkaniu uczestniczą m.in. abp Abel, Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski, ks. Adam Malina, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce, ks. Grzegorz Giemza z Polskiej Rady Ekumenicznej prof. Andrzej Zoll, b. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz inni przedstawiciele świata nauki, polityki, biznesu i mediów.
Patronami medialnymi konferencji są: Telewizja Polska, Polskie Radio, "Gość Niedzielny", "Niedziela", "Idziemy"
https://www.onet.pl/informacje/kai/konf … e,30bc1058
ps :
Uwaga ....
Kościoły czy inne wyznania dostawały pieniądze od państwa czy UE na swoją działalność bo uważam że to jest źle i szkodzi tak państwu jak religii gdyż łamie zasadę rozdziału kościoła od państwa bo kościoły i partie powinni utrzymywać tylko wierni i sympatycy ale trzeba pamiętać że według obecnego prawa władza musi traktować teoretycznie wszystkich jednakowo więc skoro według konkordatu III RP z KRK dotuje np KRK to musi dotować też i inne kościoły i wyznania uznawane przez państwo bo takie jest prawo w III RP i UE więc nawet dziś bardzo świecką Francja dopłaca do kościołów ....
Na chwilę obecną (stan na 2023 roku) nie istnieje w Polsce coś takiego jak obowiązek płacenia podatku kościelnego ale w Polsce mamy fundusz kościelny ...
Podatek na kościół powstał poprzez tworzenie kościołów narodowych w krajach protestanckich.
Jakie koszty są pokrywane z tego podatku?
Między innymi utrzymanie kościołów, wynagrodzenie duchownych, a także działalność charytatywną i szkolno-wychowawczą, którą prowadzą kościoły i związki wyznaniowe.
Gdzie obowiązuje podatek na kościół?
W większości krajów, gdzie występuje podatek na kościół, podlega on częściowemu odliczeniu od podatku dochodowego.
Podatek na kościół występuje obecnie w Szwecji, Norwegii, Niemczech, Danii, Belgii, Austrii i Finlandii.
Oprócz tego w Hiszpanii i we Włoszech 0,5 proc. podatku dochodowego jest przekazywane na wyznaczoną przez podatnika organizację pożytku publicznego lub jedno z zarejestrowanych wyznań ...
Offline
Strony: 1
[ Wygenerowano w 0.010 sekund, wykonano 9 zapytań - Pamięć użyta: 580.09 kB (Maksimum: 640.34 kB) ]