Autentyczne i Niezależne Forum Biblijne

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2024-05-14 18:32:59

Tomasz G
Moderator
Dołączył: 2020-04-30
Liczba postów: 734
WindowsFirefox 125.0

Zielone Świątki - Komunia Święta - Boże Ciało ....

Zielone Świątki - Komunia Święta - Boże Ciało ....

Piecdziesiatnica - Zesłanie Ducha Św - Zielone Świątki ...

Święta - Piecdziesiatnica (Nadanie Dekalogu Izraelowi 50 dni od Paschy ) Zesłanie Ducha Św na apostołów itp. ( 40 dni po zmartwychwstaniu i 10 dni po w niebo wstąpieniu Jezusa ) Zielone Świątki ( dawne święto na chwałę kolejnej wiosny niedługo po świętach Wielkanocy dawne odrodzenie życia po zimie )

Pięćdziesiąt dni po odprawieniu symbolicznej Paschy, po ofia­rowaniu i spożyciu baranka, którego krew na odrzwiach domów była rękojmia zbawienia, lud Izraela otrzymał Prawo wyryte palcem Bożym wyobrażającym Ducha Świętego. Podobnie też pięćdziesiątego dnia po męce Chrystusa, która była Pascha prawdziwa, sam Duch Święty został zesłany na uczniów.

Fragment książki "Jezus Żyd praktykujący",

Zesłanie Ducha Świętego – według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Piecdziesiatnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach oraz otrzymali inne dary duchowe – (Dz. Ap. 2,1-11). Wydarzenie to zostało zapowiedziane przez Jezusa przed Jego Wniebowstąpieniem.

Zielone Świątki – polską ludowa nazwa święta majowego lub czerwcowego, według wielu badaczy pierwotnie związanego z przedchrześcijańskimi – pogańskimi – obchodami święta wiosny (z siłą drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej płodności), przypuszczalnie pierwotnie wywodzącą się z wcześniejszego święta zwanego Stado (jego pozostałością jest ludowy odpust zielonoświątkowy), a obecnie potoczna nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego.

Wiara i tradycja PIW ...

Czym są Zielone Świątki ?

https://youtu.be/w8mgfG8yAb4


Eucharystia inaczej  Wieczerza Pańska albo Komunia ...

Rozważając sprawę  Komunii w kościołach chrześcijańskich musimy chrześcijan  podzielić na trzy grupy :

1) Pierwszą grupa ma zasadniczo taki pogląd  na Eucharystię, uznają realną obecność Jezusa Chrystusa w darach eucharystycznych (chlebie i winie) – chodzi tu np. o takie kościoły jak Kościół Rzymsko Katolicki  i Kościół Prawosławny czy inne kościoły wschodnie oraz o Kościoły Starokatolickie, np. Kościół Polskokatolicki czy Starokatolicki Kościół Mariawitów , w tych kościołach uczą że każda msza to ponawianie ofiary Jezusa Chrystusa , poza tym w kościołach prawosławnych i wschodnich podaje się wiernym chleb i wino nawet niemowlakom ,  inaczej niż w kościołach katolickich gdzie przeważnie podaje się wiernym tylko chleb w formie okrągłego opłatka

2) Druga grupa  ,Luteranie i Anglikanie , uznają realną obecność Jezusa Chrystusa w darach eucharystycznych (chlebie i winie ), ale tylko podczas sprawowania Eucharystii tak, że po jej zakończeniu dary te z powrotem zmieniają się w zwyczajny chleb i wino , u wszystkich protestantów spowiedź jest publiczną tylko przed Bogiem !

3 ) Trzecia grupa to reszta kościołów protestancko- ewangelicznych którzy nie uznają realnej obecności Jezusa Chrystusa w darach eucharystycznych , czyli chlebie i winie , są to np. Kalwini i Metodyści oraz kościoły tak zwanej drugiej reformacji np. Adwentyści oraz Baptyści czy Zielonoświątkowcy itp. ( poza tym w tych kościołach chrzest jest tylko dla dorosłych po poznaniu zasad wiary ) według nauk tych kościołów chleb i wino to tylko symbole ciała i krwi Jezusa Chrystusa , On sam przychodzi duchowo do serca wiernych w czasie WP ( taki pogląd był obecny zawsze w chrześcijaństwie, głosili go w średniowieczu np. duchowni Jan Wiklif czy Jan Hus  ) wszyscy protestanci uważają że Wieczerza Pańska (inaczej msza ) to tylko pamiątka czyli przypomnienia ofiary Jezusa Chrystusa która jest wystarczająca i niepowtarzalna ,w tych kościołach chleb i wino podaje się wszystkim wiernym ( w kościołach drugiej reformacji tylko dorosłym ale co ciekawe do WP tam mogą przystąpić też osoby wierzące w Jezusa Chrystusa z poza kościoła jeśli tego chcą ) w Kościele Adwentystów Dnia 7-go  przed WP jest praktykowany obrzęd umywania nóg sobie nawzajem przez wiernych  a podczas WP używa się sok winogronowy bez alkoholu .

Święto Bożego Ciała oto co piszą na ten temat sami katolicy (”Tygodnik Powszechny” nr 26):

“Powstanie uroczystości Bożego Ciała należy łączyć z rodzącym się w wieku Xl nowym nurtem pobożności eucharystycznej, akcentującej obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Bezpośrednim powodem wprowadzenia nowego święta stały się objawienia błogosławionej Julianny (1193-1258), augustianki z klasztoru Mont – Cornillion, w pobliżu Liége. Treść objawień przedłożono miejscowym teologom (wśród nich znajdował się archidiakon Jakub, późniejszy papież Urban IV) i otrzymawszy ich orzeczenie, w 1246 roku wprowadzono święto Bożego Ciała w diecezji Liége, w czwartek oktawy Trójcy św. Papież Urban IV rozciągnie święto na cały Kościół bulla z 11 VII 1264 roku, ale jego śmierć w dwa miesiące później nie pozwoliła na ogłoszenie dokumentu. Święto nie było więc obchodzone w Rzymie, a przyjęło się tylko w niektórych zakonach oraz diecezjach, zwłaszcza niemieckich. Dopiero po opublikowaniu bulli przez papieża Jana XXll w 1317 roku święto to rozpowszechniło się na całym świecie (…) W krajach niemieckich procesje Bożego Ciała na początku XV wieku połączono z procesja błagalną o pogodę i urodzaje. (…) Pod wpływem reformacji procesja nabiera innego charakteru – staje się manifestacja wiary w rzeczywista obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Święto Bożego Ciała, a Biblia oraz wiedza Polaków ...

https://youtu.be/UaMHasM29dk

(źródła różne strony oraz książki religijne )

ps :

Wieczerza Pańska ....

https://youtu.be/nV3s737pwrY

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
sldd2011 - fizinki - pokemongo-polska - mosina - fantasyrpg