Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Czasy Noego - Nasze Czasy ...
Łuk. 21:25-31
25. I będą znaki na słońcu, księżycu i na gwiazdach, a na ziemi lęk bezradnych narodów, gdy zahuczy morze i fale.
26. Ludzie omdlewać będą z trwogi w oczekiwaniu tych rzeczy, które przyjdą na świat, bo moce niebios poruszą się.
27. I wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłoku z mocą i wielką chwałą.
28. A gdy się to zacznie dziać, wyprostujcie się i podnieście głowy swoje, gdyż zbliża się odkupienie wasze.
29. I powiedział im podobieństwo: Spójrzcie na drzewo figowe i na wszystkie drzewa;
30. Gdy widzicie, że już puszczają pąki, sami poznajecie, iż lato już blisko.
31. Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, iż blisko jest Królestwo Boże.
(BW)
Kod Leonarda da Vinci - fakt czy fikcja?
Kim byli starożytni bogowie?
Pozycja Noego jako patriarchy,który przetrwał potop, była unikalna.Od niego pochodzili wszyscy ludzie i władcy. Nic dziwnego, że najstarsze narody świata wyprowadzały swoich bogów od ośmio - osobowej rodziny Noego. Liczba osiem uchodziła za święta w wielu kulturach. Mity egipskie mówią że pierwsi bogowie tworzyli Ogdoadę (Ósemkę) Pamięć o Noem przeplatała się w misteriach Egipcjan,Babilończyków,Greków i Rzymian,choć często zniekształcona i wymieszaną z lokalnymi wątkami mitycznymi.
Takie cechy Noego jak jego mądrość,sprawiedliwość, jego umiejętności, takie jak wiedza rolnicza, nauczenie ludzi uprawy zbóż i wyrobu wina, związek z piorunami i deszczem przez potop, a także motyw obumarcia i powstanie życia-znajdziemy między innymi w mitach o Ozyrysie Amonie i Thocie, greckim Dionizosie,Persefonie i Zeusie,rzymskim Saturnie,Janusie i Bachusie..kreteńskim Minosie,babilońskim Tamuzie,skandynawskim Thorze,mezeoamerykanskim Quetzalcoatlu.
Podobieństwo między mitologicznymi postaciami...wzorowanymi na bohaterze potopu, sprawiały kłopot już starożytnym mitologom.
Diodor Sycylijski wyznał z zakłopotaniem że niektórzy uważają Ozyrysa za Dionizosa, a wielu ma go za Zeusa czy Jowisza, a jeszcze inni za bożka Pana. Paradoksy te stają się jasne dopiero gdy rozumiemy że chodziło o bohatera potopu.W wielu przypadkach cechy Noego wymieszano z cechami jego potomków a także z Bogiem któremu Noe służył, nawet z Arka która starożytni personifikowali jako Wielką Boginie.
Przyznał to pośrednio starożytny badacz mitów, Porfiriusz, który stwierdził że Reja,Ceres, Westa,Priap,Prozerpina (Persefona), Bachus, Adonis, i Pan , byli jednym i tym samym.
Wielu bogów powstało z połączenia cech Noego oraz Boga, którego Noe czcił. Taką kontaminację widać między innymi u egipskiego Amona (Miną),sumeryjskiego Iszkura, huryckiego Teszuba,ugaryckiego Baala,aramejskiego Hadada, babilońskiego Madruka, indyjskiego Rudry i Brahmy, greckiego Zeusa,rzymskiego Saturna,mezoamerykanskiego Chaka i Tlaloka,skandynawskiego Odyna. Na ogół byli oni bogami obfitości gromowładcami-panami pogody ,którzy rządzili deszczem i piorunami, a ich totemem zwykle był byk.
Mitologiczne powiązania z biblijna historia o potopie i Noem są tak interesujące , że wymagają szerszego omówienia, dlatego zamierzam poświęcić im osobna książkę
autor dr Alfred Palla
https://bogulandia.pl/pol_m_Autor_Palla … J-297.html
Czy jesteś gotowy na powtórne przyjście Jezusa tak jak Noe był gotowy na potop ?
Potop – występująca w wielu dawno powstałych wierzeniach wielką powódź zesłana przez Boga lub bogów i obejmująca całą Ziemię. Najbardziej znana w Europie opowieść o potopie pochodzi z Biblii. Istnieje wiele podań o potopie znajdujących się w tradycji ludów że wszystkich stałe zamieszkanych kontynentów Opowieści te niejednokrotnie różnią się od siebie w opisie kataklizmu, ale mają i elementy wspólne ...
Noe to postać biblijna, która pojawia się na początku Starego Testamentu, a dokładnie w Księdze Rodzaju. Jego imię tłumaczone z języka hebrajskiego na polski, oznacza: „odpoczynek”, „pocieszenie”. To właśnie jemu Bóg powierzył zadanie wybudowania Arki Noego na czas potopu. ...
Opowiadanie o potopie pokazuje przede wszystkim suwerenność Boga. Bóg jawi się jako sprawiedliwy sędzia, który za dobro wynagradza, a za złe krze. W Jego mocy było powołać świat do istnienia, w Jego mocy jest też zarówno ten świat podtrzymywać, jak i go unicestwić. Jednak Boże pragnienie podarowania ludzkości szansy wybrzmiewa wyraźniej niż sama kara. Tragiczne doświadczenie ma działać jako oczyszczenie. Bóg uratował wybranych ludzi i zwierzęta, nie stworzył więc wszystkiego absolutnie na nowo, co możemy odczytać jako zapowiedź odnowy, która nastąpi przy końcu świata – gdy zło zostanie ostatecznie pokonane ...
Biblia zapowiada koniec świata. Czytamy w niej: „Świat przemija” (1 Jana 2:17). Czy myślisz, że koniec świata będzie oznaczać zniszczenie ziemi? — Nie, przecież według Biblii Bóg stworzył ziemię po to, „żeby była zamieszkana”. Mieli więc na niej żyć ludzie, a życie miało im sprawiać radość (Izajasza 45:18). W Psalmie 37, wersecie 29, czytamy: „Prawi posiądą ziemię i będą na niej przebywać na zawsze”. Dlatego w Biblii jest wyraźnie napisane, że ziemią będzie istnieć zawsze (Psalm 104:5; Kaznodziei 1:4) BW.
Biblia mówi: „Wiedzcie przede wszystkim to, że w dniach ostatecznych przyjdą szydercy z drwinami, którzy będą postępować według swych własnych pożądliwości i mówić: Gdzież jest przyobiecane przyjście jego? Odkąd bowiem zasnęli ojcowie, wszystko tak trwa, jak było od początku stworzenia.” 2 P 3,3-4 BW .
Czasy Noego były proroczym obrazem naszych dni. Skąd o tym wiemy? Otóż Jezus przepowiedział, że podobny okres przemocy, bezprawia i zaniku miłości wraz jeszcze z innymi podanymi przez niego szczegółami miał być „znakiem” zapowiadającym zbliżanie się „wielkiego ucisku”, jaki się „nie zdarzył od początku świata aż dotąd ani się więcej nie zdarzy”. Oznajmił również: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, (...) tylko Ojciec”, po czym dodał: „Jak bowiem było za dni Noego, tak też będzie przy obecności Syna człowieczego. A jacy byli ludzie za owych dni przed potopem: jedli i pili, żenili się i wydawali za mąż aż do dnia, w którym Noe wszedł do arki, i nie zwracali na nic uwagi, aż przyszedł potop i zmiótł ich wszystkich — tacy będą też przy obecności Syna człowieczego” (Mat. 24:3-21, 36-39) BW .
Czy Jezus powiedział kiedy nadejdzie koniec? Biblia mówi: „I będzie głoszona ta ewangelia o Królestwie po całej ziemi na świadectwo wszystkim narodom, i wtedy nadejdzie koniec.” Mt 24,14 BW .
Co powinniśmy robić gdy zobaczymy, że wypełniają się te proroctwa? Biblia mówi: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, którego dnia Pan wasz przyjdzie. A to zważcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której porze złodziej przyjdzie, czuwałby i nie pozwoliłby podkopać domu swego. Dlatego i wy bądźcie gotowi, gdyż Syn Człowieczy przyjdzie o godzinie, której się nie domyślacie.” Mt 24,42-44 BW .
Czy możemy wykorzystać historię Noego ku dobremu? Tak, bo możemy opowiedzieć naszym znajomym o sądzie Bożym, który zaskoczył ludzkość za dni Noego, kiedy to ostała się tylko jedna rodziną, gdyż była wierna Słowu Bożemu. Podobny sąd przyjdzie na ten świat przy powtórnym przyjściu Chrystusa, kiedy znów tylko garstka okaże się wierna przykazaniom Bożym Ap 12:17; 14:12 . Jezus powiedział: ,,A jak było za dni Noego, tak będzie i za dni Syna Człowieczego" ew Łukasz 17:26 BW .
Arka Noego w... Kentucky -- Olbrzymią replika Arki Noego w skali 1:1 kosztowała 100 mln dolarów.
Źródła tego opracowania różne książki i internet ....
ps :
Globalną zagłada czy lokalne zdarzenie? Odkrywanie tajemnic biblijnego potopu i arki Noego https://youtu.be/3ZphXHOiiaQ
Offline
Strony: 1
[ Wygenerowano w 0.011 sekund, wykonano 9 zapytań - Pamięć użyta: 586.41 kB (Maksimum: 656.93 kB) ]