Autentyczne i Niezależne Forum Biblijne

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2024-10-24 20:04:59

Tomasz G
Moderator
Dołączył: 2020-04-30
Liczba postów: 725
WindowsFirefox 131.0

Protestantyzm i jego historie ....

Protestantyzm i jego historia - Wielu uważa że katolicyzm jest jednolity w porównaniu z podzielonym na różne kościoły protestantyzmem ale prawda jest zupełnie inna ...
protestantyzm od początku zakładał "różnorodność" w interpretacji Biblii w jednym duchowym kościele Jezusa Chrystusa opierającym na Biblii ....

Protestantyzm opiera swoją wiarę tylko na Biblii a  nie jak katolicyzm ( około 15000 mln członków ) czy prawosławie ( około 300 mln członków ) na Biblii i tradycji , stanowi druga pod względem liczby wyznawców, po katolicyzmie, gałąź chrześcijaństwa. Liczy około 450 mln członków. Powszechnie przyjmuje się, że protestantyzm jako odrębny odłam chrześcijaństwa wyłonił się po r. 1517, przy czym za symboliczną datę jego narodzin przyjmuje się dzień 31 października tegoż roku, kiedy to niemiecki mnich augustiański Marcin Luter miał przybić na drzwiach kościoła katolickiego w Wittenberdze 95 też podważających katolickie prawdy wiary, a zwłaszcza naukę o odpustach. .


Chociaż wiadomo że już dużo wcześniej były ruchy i kościoły Biblijne i reformacyjne np. Kościół Celtycki w Brytanii i Irlandii ( V w ) czy Katarzy albo Waldensi włoscy i francuscy kupca Piotra Waldo ( XII i XIII w ) czy Angielscy Lollardowie księdza Jana Wiklifa ( XIV w ) lub w Czechach ( XV w ) Husyci księdza Jana Hus wszystkie te ruchy chciały reformacji kościoła katolickiego ( niestety cały czas z nimi walczyła inkwizycja ) kościół Waldensów i Husytów istnieje do dziś .

Pierwsza gałęzią XVI w protestantyzmu są Kościoły Luterańskie i Kawinskie czyli kościół Ewangelicko Augsburski i Ewangelicy Reformowani (pochodzący od uczniów Jana Kalwina). Kościoły ewangelickie są najliczniejsze w protestantyzmie: obecnie na całym świecie żyje około. 60 mln ewangelików luterańskich i ponad 70 mln ewangelików kalwińskich ( w XVI w był też ruch Anabaptystów do którego odwołują się np. Baptyści ) i kościół Anglikański (króla Henryka VIII i królowej Elżbiety I ) oraz kościoły Purytańskie i Metodystów Jana Wesleya choć one powstały później na bazie kościoła Anglii w XVII i XVIII w .

Drugim wielkim prądem w protestantyzmie są tzw. Kościoły wolne , powstanie ich wiąże się z tzw. II reformacja, jaką dokonała się
już wśród samych protestantów, głównie w Stanach Zjednoczonych na przełomie XVIII i XIX wieku.

Istniejące do tego czasu Kościoły reformacyjne coraz bardziej kostniały w swych doktrynach i życiu duchowym , w ten sposób powstały takie kościoły jak Baptyści, Wolni Chrześcijanie oraz Chrześcijanie Ewangeliczni lub Adwentyści Dnia Siódmego oraz Menonici, itp. Są w tej grupie duże wspólnoty, jak Baptyści, których jest około 40 mln czy Adwentyści około 20 mln wyznawców ale są też grupy niewielkie, jak wspomniani Menonici - niespełna milion wyznawców. Trzecim dużym, a przy tym bardzo dynamicznie rozwijającym się obecnie, nurtem protestantyzmu jest ruch zielonoświątkowy. Powstał on na przełomie XIX i XX stulecia na fali wspomnianej II reformacji. Zielonoświątkowców cechuje wielką spontaniczność w modlitwie oraz - jak u wszystkich kościołów II reformacji - uznawanie Pisma Świętego za jedyne źródło nauki chrześcijańskiej, chrzest w wieku dojrzałym, a w niektórych przypadkach także dar mówienia różnymi językami Kościoły i związki Zielonoświątkowe, bardzo zresztą zróżnicowane wewnętrznie i liczą około 80 mln wiernych.

Oddzielną grupę stanowią wspólnoty , wywodzące się z protestantyzmu, ale które odeszły w swym nauczaniu od wielu podstawowych zasad protestanckich. Są to m.in. Świadkowie Jehowy około 3 mln wiernych i inni Unitarianie ( np. Bracia Polscy ) nie wiarzach np w Trójce Święta i bóstwo Jezusa Chrystusa czy Mormoni - mający własną Księgę Mormona Josepha Smitha albo Kwakrzy odrzucający liturgię i sakramenty itp. wyznania .

Polski Luter - Jan Łaski

Jan Łaski to najwybitniejszy działacz reformacji w Polsce był bratankiem Prymasa Polski Jana Łaskiego .

Urodzony 1499 r. w Łasku. Dobrze wykształcony, studiował w Wiedniu i Włoszech, gdzie zdobył doskonałe wykształcenie humanistyczne. Zaprzyjaźnił się z wybitnymi intelektualistami epoki, m.in. z Erazmem z Rotterdamu i poznał również Filipa Melanchtona i Ulricha Zwingliego.

Był duchownym kościoła katolickiego ale w 1539 r. stał się zwolennikiem reformacji. Organizował wspólnoty ewangelickie we Fryzji, a następnie w Anglii, w duchu kalwinizmu, którego stał się zwolennikiem. Jego działania w dużym stopniu były podstawą kształtującego się później w Anglii ruchu purytańskiego.

Jan Łaski napisał własny katechizm, który stał się podstawą "Katechizmu haidelberskiego", obowiązującego w Kościele ewangelicko - reformowanym czyli Kalwini .

W 1556 r. powrócił do Polski. Usiłował łączyć wszystkie nurty polskiego protestantyzmu w jeden polski Kościół narodowy. Plan jednak nie powiódł się. Łaski osiadł w Pińczowie, który stał się wielkim centrum polskiego kalwinizmu. Zmarł 8 stycznia 1560 r. w Pińczowie. Upamiętniony jest na pomniku reformacji w Genewie.

Protestanckie kościoły w RP ...

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP
Kościół Zielonoświątkowy w RP
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Kościół Chrześcijan Baptystów
Kościół Chrystusowy w RP
Kościół Nowo- Apostolski
Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Kościół Boży w Chrystusie
Kościół Ewangelicko-Reformowany
Chrześcijańską Wspólnota Zielonoświątkową
Kościół Wolnych Chrześcijan
Kościół Chrystusowy w Polsce
Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej

Itp kościoły i wyznania łącznie wiernych w tych wyznaniach jest około  250 tysięcy

LEKSYKON RELIGII WARSZAWA WYD ISKRY ....

PS :


Władysław Polok - Znaczenie reformacji w rozwoju kultury polskiej

https://youtu.be/6NgXavpQO1w

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
mosina - pokemongo-polska - panikarolina - cartelzcali - farmacja

[ Wygenerowano w 0.007 sekund, wykonano 8 zapytań - Pamięć użyta: 579.61 kB (Maksimum: 638.65 kB) ]