Autentyczne i Niezależne Forum Biblijne

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2015-10-10 09:54:44

Zibi
Administrator
Skąd: Gorny Slask
Dołączył: 2015-10-07
Liczba postów: 420
Windows XPFirefox 41.0

Czy Jezus jest częścią trójcy?

Czy Jezus jest częścią trójcy?



O Synu 10 argumentów przeciwko „Trójcy”



1. Jezus jest zrodzony a Ojciec ma naturę nie zrodzoną

Biblia nazywa Jezusa „pierworodnym wszelkiego stworzenia” , „początkiem stworzenia „ , czy też „jednorodzonym” synem Boga. Wszystkie te określenia są sprzeczne z atanazjańskim wyznaniem wiary. Natomiast potwierdzają to, że Jezus (w odróżnieniu od Boga Ojca) miał swój „początek” , którym było owo „stworzenie”, czy jeżeli komuś robi to różnicę „zrodzenie” Go przez Boga Ojca. W Objawieniu 3:14 czytamy o Jezusie (BW):

    „A do anioła zboru w Laodycei napisz: To mówi Ten, który jest Amen, świadek wierny i prawdziwy, początek stworzenia Bożego„

Czy będziemy posługiwali się słowem stworzenie czy zrodzenie nie zmienia to faktu, że był taki czas kiedy Jezusa nie było, gdyż nie istniał. Nie może być zatem  współwieczny z Bogiem Ojcem jeżeli był moment w którym zaistniał i został zrodzony. Prosto wyraził to Ariusz pytając biskupów czy Bóg Ojciec tak jak Jezus też jest zrodzony, wskazując na zasadniczą różnicę pomiędzy Bogiem a Jezusem a mianowicie, że Jezus ma naturę zrodzoną a Ojciec nie!

W ewangelii Jana 5:26 czytamy, że życia Jezus nie miał sam z siebie ale zostało mu ono dane przez Ojca.

    „Podobnie jak Ojciec ma życie w sobie, tak również dał Synowi: mieć życie w sobie samym.„

Pan Jezus otrzymał życie w sobie od Ojca.  Podobnie czytamy w Jana 6:57:

    „Jak mię posłał Ojciec, który żyje, a Ja przez Ojca żyję, tak i ten, kto mnie spożywa, żyć będzie przeze mnie.”

Pan Jezus żyje z woli Ojca. Tak samo jak on żyje przez Ojca tak również chrześcijanie będą mogli żyć dzięki Jezusowi.


2. Jezus modli się do swojego Boga a nie do siebie

Pan Jezus często modlił się do swego Boga i Ojca. W Marka 14:35,36 (BT) czytamy”

    „I odszedłszy nieco dalej, upadł na ziemię i modlił się, żeby – jeśli to możliwe – ominęła Go ta godzina. I mówił: Abba, Ojcze, dla Ciebie wszystko jest możliwe, zabierz ten kielich ode Mnie! Lecz nie to, co Ja chcę, ale to, co Ty niech się stanie”.

Czy jest w Biblii fragment mówiący o tym, że Bóg Ojciec modli się do kogoś?  Jezus prosił Ojca wielokrotnie o pomoc a  Bóg Ojciec nigdy nikogo nie prosi o nic … bo jest Bogiem.

W liście do Hebrajczyków 5:7,8 (BT) czytamy o Jezusie:

    „Z głośnym wołaniem i płaczem za dni ciała swego zanosił On gorące prośby i błagania do Tego, który mógł Go wybawić od śmierci, i został wysłuchany dzięki swej uległości. A chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał„

Czy zgodzisz się z tym, że gdyby Jezus był częścią Trójcy to w pewnym sensie modliłby się do samego siebie i prosiłby siebie samego o pomoc.

Rodzi się również pytanie: Dlaczego Jezus modli się zawsze do Ojca a NIGDY do Ducha Świętego. Czyż nie są to wg. trynitarzy równe sobie osoby?


3. Jezus był trzy dni martwy – czy w tym czasie nie było Trójcy?

Biblia naucza, że Jezus przez trzy dni był martwy. Czy w tym czasie istniał jako druga osoba Trójcy? Jeżeli tak to wskrzesił sam siebie. Biblia jednak naucza, że uczynił to Jego Ojciec . Gdybyśmy przyjęli istnienie Trójcy to przez te trzy dni część Boga była martwa a w niebie była Dwójca.

A czy można by było o Bogu Jezusie pisać, że jest nieśmiertelny jeżeli Jezus naprawdę umarł? W 1 Tymoteusza 1:17 (BT)

    „A Królowi wieków nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu – cześć i chwała na wieki wieków! Amen”

W Dziejach Apostolskich 3:15 czytamy natomiast „Zabiliście Dawcę życia, ale Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami.”


4. Jezus nie wie wszystkiego jak Ojciec

Czy gdyby Jezus był druga osobą Trójcy to mógłby nie wiedzieć czegoś co wie pierwsza osoba Trójcy ? W ewangelii Marka 13:32 czytamy

    „Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec”

Słowo TYLKO Ojciec wskazuje, że gdyby przyjąć także istnienie trzeciej osoby, czyli Ducha Świętego, to Duch Święty również nie ma wszystkich informacji pomimo, że jest równoprawnym Bogiem.

Nie chodzi przy tym tylko o sytuacje kiedy Jezus był na ziemi. W Objawieniu 1:1 czytamy bowiem

    ” Objawienie Jezusa Chrystusa, które dał Mu Bóg„

Czyżby Bóg musiał nawet w niebie coś objawiać swojej drugiej osobie? Pytamy po co? Czyż jako druga osoba boska nie wie to samo co Ojciec!


5. Jezus jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi

Już samo takie stwierdzenie jak powyżej  wyklucza to, że Jezus wchodzi w skład Boga. Dlaczego? Nie można bowiem być jednocześnie stroną i pośrednikiem. Pośrednik wg. Słownika Języka Polskiego to „osoba załatwiająca jakieś sprawy pomiędzy dwoma stronami” czyli ktoś trzeci.

Czy Jezus będąc częścią Trójcy mógłby być pośrednikiem między Bogiem a ludźmi? Czy można pośredniczyć samemu sobie? W 1 Tymoteusza 2:5 (BT) czytamy

    „Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus”

Jak to wyraźnie wynika z tego fragmentu JEDEN jest Bóg i jeden pośrednik.

Jezus nazwany jest także arcykapłanem, czyli osobą, która także w pewnym sensie pośredniczyła pomiędzy Bogiem a ludźmi. Czy będąc Bogiem Jezus składałby ofiarę sam sobie? Zobaczmy Hebrajczyków 5:5 (BT)

    „Podobnie i Chrystus nie sam siebie okrył sławą przez to, iż stał się arcykapłanem, ale uczynił to Ten, który powiedział do Niego: Ty jesteś moim Synem, jam Cię dziś zrodził, jak i w innym miejscu: Tyś jest kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka.”

Ofiara złożona przez Jezusa, złożona była dla Boga a nie z Boga. Jezus nazwany jest w Słowie Bożym ostatnim Adamem. W1 Koryntian 15:45 (BWP) czytamy:

    „Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek, Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym. „

Jaki sens miałoby porównywanie Boga do Adama? Sens jest tylko wtedy gdy założymy, że obaj są synami Boga!
6. Jezus synem Boga a nie Bogiem Synem

O czym świadczy użycie w stosunku do Jezusa słowa SYN? Po pierwsze SYN nie jest i nigdy nie będzie równy swemu ojcu. W Izraelu każdy wiedział, że syn w rodzinie jest podległy Ojcu i podobnie jest w rodzinie Bożej. Po drugie wiadomo, że  SYN  ma mniejszą wiedzę i doświadczenie od OJCA. Gdyby założyć  Trójcę bardziej stosowne było by użycie wobec dwóch innych osób określenia BRAT.

Synostwo Jezusa lepiej jest nam zrozumieć poprzez zapisane w Biblii przykłady i przypowieści. Np. zobrazowanie ofiary Jezusa poprzez  złożenia Izaka przez Abrahama ma sens i swoją wymowę tylko w przypadku prawdziwych relacji pomiędzy ojcem a synem. Podobnie rzecz się ma kiedy Jezus  przedstawia przypowieść o właścicielu winnicy. Bóg, posyła na koniec swojego syna myśląc „poślę syna uszanują go” (Mateusza 21:37 BT).

Żydzi zabijali proroków posyłanych do nich przez Boga. Pismo Święte mówi, że Bóg „posłał do nich swego syna„ a nie że przyszedł osobiście. Zakładając Trójce to sam właściciel (a dosłownie jego część) przyszła do robotników? Czy nie wypacza to sensu tej wspaniałej przypowieści?
7. Czy można kusić Boga?

Czy Szatan może kusić Boga? Byłoby to bez sensu, ale z Mateusza 4:1-11 wynika, że Diabeł kusił Jezusa czyli drugą osobę rzekomej Trójcy. W wersecie 4:1 czytamy (BT):

    ” Wtedy Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła.”

Z Jakuba 1:13 dowiadujemy się, że Bóg nie podlega pokusie ku złemu. Dlaczego zatem Jezus był kuszony? Równie bez sensu byłoby to, że Szatan chciał ofiarować BOGU wszystkie Królestwa świata, lub chciał, żeby BÓG oddał mu pokłon – to absurd! Kuszenie Boga jest całkowicie bez sensu bo cóż by się stało gdyby się Bóg jednak skusił?  Kuszenie ma na celu skłonienie do występku przeciwko Bogu i złamaniu jego praw lub zasad więc nie można Boga kusić! A zatem Jezus nie może być częścią Boga w Trójcy.


8. Jezus obrazem Boga

Biblia wyraźnie naucza, że Jezus jest „obrazem Boga” W Kol.1:15 (BT) czytamy

    „On jest obrazem Boga niewidzialnego”

Jeśli Chrystus jest obrazem Boga, zatem nie może być Bogiem (zob. też 2 Kor.4:4).  Nie można bowiem równocześnie być rzeczywistą osobą (oryginałem) i jej obrazem (odbiciem). W Rodzaju 9:6 czytamy, że ” … człowiek został stworzony na obraz Boga” co dowodzi, że słowo obraz zwraca uwagę na wzorowaniu się na oryginale jakim niezaprzeczalnie jest Pan Bóg. Pan Jezus jest obrazem Boga w tym sensie, że jest odzwierciedleniem bożej miłości, przymiotów i osobowości.


9. Czy jesteśmy braćmi Jezusa czy Boga

Jezus bardzo często nazywa swych uczniów „braćmi”. List do Hebrajczyków 2:10,11 mówi, że (BT):

    „Tak bowiem Ten, który uświęca, jak ci, którzy mają być uświęceni, z jednego są wszyscy. Z tej to przyczyny nie wstydzi się nazywać ich braćmi swymi„

Ponieważ mamy tego samego Ojca, co Jezus to Biblia naucza, że jesteśmy jego „braćmi” i „synami Boga”. Natomiast nigdzie w Biblii nie ma stwierdzenia, że jesteśmy „braćmi Boga” tak jak jesteśmy braćmi Jezusa. W Mateusza 12:50 (BW) czytamy:

    „Albowiem ktokolwiek czyni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest moim bratem i siostrą, i matką.”

Jezus Boga nazywa tu swoim Ojcem i mówi ten jest mu bratem kto spełnia wolę jego Ojca.


10. Czyje nauki głosi Jezus

Pan Jezus nie głosił swoich nauk, ale nauki Boga. Powiedział wielokrotnie na kartach Słowa Bożego, że głoszona przez niego nauka nie jest Jego własną. W Jana 7:16: czytamy

    „Moja nauka nie jest moją, lecz Tego, który Mnie posłał. „

Gdyby Jezus był Bogiem, wówczas nie mógłby powiedzieć tych słów, ponieważ nauka ta byłaby Jego!

W ewangelii Jana 12:4 (BT) czytamy:

    „Nie mówiłem bowiem sam od siebie, ale Ten, który Mnie posłał, Ojciec, On Mi nakazał, co mam powiedzieć i oznajmić.„

http://antytrynitarianie.pl/biblia/o-jego-synu/

Offline

#2 2016-03-02 09:55:58

inny
Użytkownik
Dołączył: 2016-03-02
Liczba postów: 6
Windows 7SeaMonkey 2.39

Odp: Czy Jezus jest częścią trójcy?

I znów źle sformułowane pytanie.

Offline

#3 2016-03-03 22:52:53

Zibi
Administrator
Skąd: Gorny Slask
Dołączył: 2015-10-07
Liczba postów: 420
Windows XPFirefox 44.0

Odp: Czy Jezus jest częścią trójcy?

Chyba tylko dla Ciebie..

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
traugutta27 - taptycoonpl - twojepc - devils-chariots - lvlive