Autentyczne i Niezależne Forum Biblijne

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2020-07-27 12:31:40

Tomasz G
Moderator
Dołączył: 2020-04-30
Liczba postów: 673
WindowsFirefox 78.0

Polska swiecka czy wyznaniowa ...

Polska swiecka czy wyznaniowa ...

Mat. 22:18-21
18. A Jezus, poznawszy ich zlosliwosc, rzekl: Czemu mnie kusicie, obludnicy?
19. Pokazcie mi monete podatkowa; a oni przyniesli mu denar.
20. I rzecze im: Czyja to podobizna i czyj napis?
21. Powiadaja: Cesarza. Wtedy mowi do nich: Oddawajcie wiec, co jest cesarskiego, cesarzowi, a co Bozego, Bogu.
(BW)

Problematyczne zawierzenia ....
Ostatnimi laty mozna odniesc wrazenie, ze przedstawiciele wladz publicznych w Polsce zaczynaja wchodzic w role duchownych, dokonujac publicznie aktow do tej pory wlasciwych dla wladzy religijnej.

Naruszenie zasad

Rzeczpospolita to ,,rzecz wspolna" albo ,,dobro wspolne". Nalezy do wszystkich obywateli i oni ja tworza. Ci wszyscy obywatele to wedlug preambuly Konstytucji RP ,,Narod Polski", a slowo ,,wszyscy" oznacza, jak tam napisano, ze sa to ,,zarowno wierzacy w Boga (...) jak i nie podzielajacy tej wiary", a mimo to ,,rowni w prawach i w powinnosciach wobec dobra wspolnego -- Polski".

Z doswiadczenia wiemy, ze prosty podzial na wierzacych i niewierzacych tez nie wyczerpuje wszystkich mozliwosci swiatopogladowych. Wierzacy tez moga przeciez roznie wierzyc, stad wystepujace w jezyku polskim slowa ,,roznowiercy" czy ,,innowiercy". Rowniez ten stan rzeczy nasza konstytucja akceptuje, gdyz czytam w niej, ze ,,Koscioly i inne zwiazki wyznaniowe sa rownouprawnione". A skoro tak, to wladze publiczne nie powinny zadnego z wyznan faworyzowac. Dlatego kolejna konstytucyjna zasada po rownouprawnieniu jest zasada bezstronnosci tych wladz ,,w sprawach przekonan religijnych, swiatopogladowych i filozoficznych". A nastepna zasada jest zasada wzajemnej niezaleznosci panstwa od zwiazkow wyznaniowych, nazywana wczesniej zasada rozdzialu Kosciola od panstwa.

https://znakiczasu.pl/problematyczne-zawierzenia/

Propozycje przykladowych zmian w obszarze prawa wyznaniowego i polityki wyznaniowej

Nadchodzaca 30. rocznica uchwalenia tzw. ustaw majowych, w tym ustawy o gwarancjach wolnosci sumienia i wyznania, stwarza okazje do sformulowania propozycji zmian niektorych regulacji polskiego prawa wyznaniowego. Ponizszy katalog wiaze sie tez z aktualna debata na temat rozdzialu Kosciola od panstwa.

Dr hab. Pawel A. Leszczynski jest ekspertem prawa wyznaniowego, autorem ksiazek z zakresu prawa, politologii i historii, jest wykladowca Akademii im. Jakuba z Paradyza w Gorzowie Wielkopolskim oraz sekretarzem Oddzialu Gorzowskiego Polskiej Rady Ekumenicznej

https://www.ekumenizm.pl/religia/spolec … znaniowej/

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
test325645 - mtagotorpg - replay - anorektyczne - nivesir